chat

inscenovaný dokument::farebná fotografia::30x40cm::2004-2005
cyklus (od r. 2005) je originálnou interpretáciou kybernetickej komunikácie s prelínaním reality a virtuálnej surreality. obsahovému konceptu zodpovedá rovnako forma inštalácie: anonymné prostredia chatterov sú prekrývané transparentným pauzákom s pôvodnými textami, stiahnutými z chatu. "je to prekrývanie našej reality tou virtuálnou...", kde sa môžeme dostať cez virtuálnu "vrstvu" do skrývaného reálneho sveta. burda vyhľadáva chaty, kde sa s absolútnou dôverou otvárajú tabuizované témy v anonymnom prostredí s ukrývanou identitou. prenos myšlienok virtuálnym priestorom mení komunikáciu - vnáša nás do individuálneho sveta, kde forma dialógu sa mení na kybernetický monológ.chat a iné formy komunikácie via internet sa stávajú objavným dobrodružstvom, kde nedokážeme odhadnúť virtuálnu protistranu - daná hra sa mnohokrát mení na závislosť, ako i jediné spontánne prepojenie s vonkajším svetom. autor vníma chat ako "oheň, ktorý môže pomôcť, ale aj škodiť... pomáha pri hľadaní spriaznených duší, nadväzovaní nových partnerských vzťahov - akosi náhradne eliminuje každodenné tempo, stres alebo prázdnu realitu života." burdov virtuálny príbeh je autentický: prostredníctvom chatroomov si vyberá komunikujúcu protistranu - fyzicky vstupuje do výsostných území chatterov, kde fotografuje ich prirodzené prostredia. dokonalé stretnutie virtuálneho a reálneho - fikcia sa vo vopred volenom momente premieňa na krátkodobú realitu s poodhalením identifikácie virtuálneho partnera. proces budovania dôvery je zložitý a vyžaduje čas i trpezlivosť - zo začiatku vzniká iluzórny vzťah na báze virtuálneho intímneho priateľstva. až po obojstranných dohovoroch vytvára autor vizuálny záznam o prostrediach so zachovaním anonymity. pracuje na základe vopred konštruovaných štatistických otázok, ktoré využíva pri finálnej inštalácii :

pohlavie: žeby žena ?
vek : krásne kristove roky -:)) pre neznalých 33
nick : netajím....
koľko mesiacov / rokov chatuješ ? žeby to boli už 3 roky ?
koľko minút / hodín denne priemerne tráviš chattovaním? hmmm, ako kedy... večer je to aj 6 hodín, cez deň som iba zapnutá a priebežne odpovedám... na slušné správy...
čo ti dáva chat ? ...iný pohľad na ľudí, teda zväčša mužov -:)) tu sa hľadá iba čistý sex, česť výnimkám...s ľuďmi, ktorých poznám, sa tu dá veľmi dobre pokecať, keďže na osobné stretnutia nemáme čas...
čo ti berie chat ? ...vlastne som to už povedala: ilúzie... určite mi neberie súkromie - tam nikoho nepúšťam, aj keď v profile je toho dosť aj s fotkami - zatiaľ to nikto nezneužil... aký druh chatroomu navštevuješ ? chodievala som na zoznamku... ale to bolo na mňa silné kafé... tak som skúsila, čo to dá na sexzoznamke -:)) ... a otvárala som ústa, čoho je človek schopný, schovaný za nejakým nickom... vlastne chatujem pre zaujímavosť a pobavenie.

burdov fotografický projekt sa otvorene dotýka témy hlavnej civilizačnej nemoci - mentálnej samoty. subtílne dielo, ktoré je výsledkom prieniku s ôsmymi domácnosťami, je v súčasnej slovenskej fotografii unikátom. únik do virtuálneho sveta sa stáva dobrodružstvom so vzrušujúcou príchuťou veľkej neznámej pre všetky zúčastnené strany. :: chat "najúžasnejšia a najdesivejšia zároveň nie je ani tak možnosť hrať sa na niekoho, ako šanca byť sám sebou. poznanie takejto odhalenej, pravej identity chatera by určite šokovalo aj osoby, ktoré s ním koexistujú niekoľko desaťročí... neviem sa na chat hnevať. predsa, je to len anorganický blikajúci priestor, plný myšlienok, bezmyšlienkovitých reakcií, či komických mnohovravných smajlíkov, teda všetko výplodov živých ľudí. nie, nie sme závislí na chate, sme závislí na tých na druhej strane, za monitormi. nemôže sa stať, že človek, ktorý sa baví s ľuďmi odmalička, pomocou mikrofónu či klávesnice stratí pojem o reálnom svete ??" ( www.pokec.sk / chaterka, šťastne vydatá matka Anna.A., ktorá odmieta fotografovanie a priamy kontakt s realitou.) /lucia benická, kurátorka/.

Leave a reply

Your email address will not be published.